Марко ван Бастен: биография, снимки и постижения

Марко ван Бастен - прякорът Марсел ван Бастен, холандски футболист и треньор, който стана три пъти европейски Играч на сезона 1988 г., 1989 г. и 1992 г. През 1992 г. ФИФА го нарече най-добрият играч в света.

Marco ван Бастен: CV

Марко е роден на 10.31.1964 в семейството на полу-професионален футболист Joop ван Бастен и бивша гимнастичка Лени ван дер Borght в холандския град Утрехт. Има също така и на седемгодишна възраст той започва футболната си кариера. Марко първия клуб бил местен екип от UVV. След като прекара десет години там, спортистът прехвърлено на друг местен клуб - Elinkwijk. Въпреки това, професионалната си кариера започва през 1981 г., когато седемнадесет футболист е забелязан от скаути "Аякс". Със съзнанието, че огромният потенциал, Марко ван Бастен (снимка дадено по-късно в тази статия) се е съгласил с офертата да играе за известния футболен клуб Амстердам. Треньори "Аякс" и физиолози незабавно признати за своя голям потенциал. Път на великия нападател започна с е вкаран гол при дебюта си в мач, който се проведе на 04.03.1982 В същата минута, той заменя известния холандски футболист Кройф.

През следващия сезон Марко ван Бастен вкара топката във вратата, девет пъти. Въпреки това, най-важното събитие през 1983 г. беше дебюта си в националния отбор на Холандия, която се проведе в мача срещу Исландия на 7 септември. Първият му гол за отбора на "оранжев" Марко вкара само две седмици по-късно, в един много престижен мач срещу вечния съперник - Белгия.

отбор Star

Марко е непобеден в холандския топ футбол лига, "Ередивизи", извън обсега на защитниците и вратарят на безмилостните. Той е четири бе най-добрият голмайстор на първенството, а през 1986 г. получава наградата "Златната обувка", отбеляза 37 гола в 26 мача! По време на престоя си в "Аякс" Марко тебешир до 151 гол в 172 игри, както и тази забележителна ефективност е защитена победа в Купата на победителите купа.

Преместване в Милано

Раздялата с Амстердам "Аякс" вече беше само въпрос на време. Много добре известни клубове се редят на опашка, за да подпишат договор с Ван Бастен, включително "Барселона", но Марко решава да се премести в Милано, който тогава беше реорганизира италианския медийния магнат Силвио Берлускони. Shuttle е "червено-черно" мечта сделка за клуба, който плаща за 22-годишната звезда на "оранжевата" само на 800 хиляди души. Долара. В крайна сметка други два холандски суперзвезда, Франк Рийкард и Рууд Гулит, също се превърна в "Росонерите". По това време можеше да се очаква, че никой триото ще управлява европейския футбол следващите пет години.

Докато Летящият холандец е вкарал гол в първия си мач срещу "Пиза" (13.09.1987), първия му сезон е далеч от перфектно. Очертайте на терена само 11 мача и вкара 3 гола, и прекарва по-голямата част от сезона, възстановява формата си след контузия на глезена. В същата травма е било фатално за кариерата си след няколко години по-късно. Клубът обаче, за първи път от 1979 година, успя да спечели италианския шампионат. "Rossoneri", успя да италианската Суперкупа.

Marco ван Бастен: добрите цели

Независимо от това, холандски нападател все още е напред. След като пропусна голяма част от мачовете от началото на сезона, футболист Марко ван Бастен (снимка дадени в статията) излезе само да замени част от холандския национален отбор на Евро 1988 в Западна Германия. В първата среща на холандския национален отбор показа доста слаб футбол - срещата завърши до загуба на националния отбор на СССР. Холандски треньор Ринус Микелс в следващия си мач в групата срещу британците решили да сложат Марко в стартовия състав, и това решение е в десетката окото! Swan Утрехт изигра един от най-добрите мачове в кариерата си, като вкара хеттрик и изпращане на Англия у дома. И това е само началото на един човек шоу! В полуфинален мач срещу домакините на първенството Марко вкара невероятен гол, буквално избута топката в мрежата. Това се случи в 88-ата минута на мача, като по този начин се постигне Холандия достигна EURO финалите, където се събират отново с екипа на СССР. За разлика от група мач, "оранжев" показа отличен футбол и са надминали съперника си. Срещата завърши с резултат 2: 0, а един от най-великите голове в историята на футбола. В 54-та минута, Марко поразен от невероятен ъгъл, побеждавайки съветския вратар. Топката все още се счита за най-красивите от тях са отбелязани във финалите на футболното първенство!

На 88 Euro Марко ван Бастен Голове отбелязани пет пъти, като става не само най-ефективният голмайстор, но най-добрия си играч.

триумфално завръщане

Марко се връща в Милан още по-голям звезда, отколкото е бил преди Европейското първенство. През есента на 1988 г., той получи две от най-престижната френска награда във футбола - "Златната топка" и титлата Играч на годината от списание World Soccer. Освен това, той завършва сезона 1988/1989, с 32-те заглавия, от които три са най-престижните в клубен футбол - шампион на Европа (след като отбеляза два гола във финала срещу "Стяуа"), притежателят на Intercontinental купа и Суперкупата на Европа. В допълнение, Марко отново е обявен за най-добър европейски футболист на годината от списание Франс Футбол (1989).

Повтаряйки успеха

През следващия сезон Марко ван Бастен се повтаря 19 отбелязани гола в Серия А, но този път това количество е достатъчно за него да се превърне в най-резултатен на конкурса. Освен това холандецът отново е била успешна в европейските и международните клубни турнири. За съжаление, развитието на националния отбор са напълно противоположни. Холандците са сред фаворитите в надпреварата за Световната купа. Реалността, обаче, okazadas съвсем различно. Екип не спечели един мач и бе елиминиран от турнира след скандалния мач срещу германците, когато тя отстъпи с резултат 1: 2.

През 1991 г. "Милан" е на път към трета поредна титла на европейски шампион. Но неочаквано, екипът реши да не продължава на полуфинала срещу "Марсилия" след провала на прожекторите. УЕФА забрани на италианския отбор играе в евротурнирите за една година. Марко завърши сезона с 11 отбелязани гола и без трофей.

В връх форма

След зимата идва пролет задължително, а след неуспешен година за San Marco дойде в най-добрата си кариера сезон 1991/1992 GG. Неговата жажда за победа му носи втора титла от най-добрите артилерист първенството, този път с 25 гола в само 31 мача! "Милан" отново спечели шампионата в Италия и е готова да завладее света на футбола. Марко би искал да консолидира силите си за постигане на всички времена кариера в националния отбор Холандия през 1992 г. Европейският шампионат на. В резултат на това Холандия стигна до полуфиналите и загуби от Дания в конкурса за нокаут. Марко, един от най-добрите изпълнители дузпа в екипа не отбележат гол, и "оранжев" бяха принудени да гледат финала от трибуните. Най-тъжното е, че това е последният международен турнир за голям нападател.

футболист Марко ван Бастен след сезон започна с впечатляващи мачове срещу "Наполи" в Серия А и "ИФК Гьотеборг", по време на който той вкара 4 гола, включително невероятната "велосипед" удар в конкурса, която оттогава е получил наименованието Лига Champions. Освен това, в края на 1992 г., Марко за трети път в кариерата си спечели "Златната топка", и е обявен за играч на годината, тъй като ФИФА и списание "World Soccer". Вкарани само три месеца 12 гола му обещал друг голям сезон пълен с трофеи и лични постижения. Но това приключи внезапно и неочаквано ...

Край кариера

Травма на глезена, което е кошмар си преди няколко години, за пореден път, но този път тя бележи края на забележителната си кариера. През 1993 г. за четвърти път, преди да си операция, Марко усети, че е време да се сбогува с този спорт. Въпреки, че футболът се е явил във финалния мач от Шампионската лига с "Марсел", той изобщо не беше подобен на този на великия нападател, който веднъж бе Марко ван Бастен. "Милан" бе победен с гол за 1: 0, но още по-зле, загуби един от най-великите играчи в света. Марко се опита да се бори с вредата две години, но в крайна сметка бе принуден да се оттегли 18 Август 1995, по време на мач, "Берлускони Trophy". Повече от 70 000 фенове, включително и плаче Капело, овации, а изключителен футболист направи обиколка победа.

Отново в образуването

От 2003 г. Марко ван Бастен пое треньор като асистент в дублиране на "Аякс", но през следващото лято той е назначен за ролята на старши треньор. Началото беше добро, и холандците завършиха квалификациите за Световната купа 2006 г., без поражение, но отборът напусна състезанието във втория квалификационен кръг.

През март 2006 г. той играе в един мач в чест на Деметрио Албертини отбеляза гол пред началото на подмяната на първото полувреме.

През 2008 г. легендата "Аякс" стана мениджър на бившия си клуб и пенсиониран треньор национален отбор, след като през лятото на същата година отборът загуби от Русия на четвъртфиналите на Европейското първенство. Въпреки своя четиригодишен договор с "Аякс" през май 2009 г., Марко е подал оставка, след като клубът не успя да се класира за европейското първенство.

След "Аякс"

След като работи коментатор на холандския телевизионен канал "Спорт 1" през февруари 2012 г., Марко се върна в областта на футбола като лидер на Великобритания "Хееренвеен", което води клуба до 8-мо място. През следващия сезон отборът вече е петата.

18/04/2014 футболен клуб от А до Я обяви, че в началото на сезона 2014/2015 GG. Марко ван Бастен ще замени Дик Адвокаат. Но в края на август, той взе почивка. През септември, страните се съгласиха, че Марко ще стане помощник-треньор. В пет игри, проведени под негово ръководство, отборът спечели два пъти и е загубил три пъти. След една година на работа в Аризона, той решава да вземе вакантната позиция на помощник-треньор на националния отбор на Холандия. През август 2016 г. Марко ван Бастен обяви, че напуска, за да работят в ФИФА.